Szívesen fejlesztenéd gyerkőcödet már az óvoda ideje alatt? Olyan módszert keresel, ami a tanulás izgalma mellett meghagyja a gyermek játékos valóját olyannak, amilyen ő maga? Hadd mutassunk be egy forradalmian új módszert, amellyel élmény lesz a tanulás!
A gyermekek legfőbb nyelve a játék. Minden, amit látnak vagy hallanak a környezetükben, előbb-utóbb helyet kap a játékukban, így próbálják megérteni, sajátjukká tenni a világ monoton, felnőtt dolgait. A játék során tehát minden esetben tanulnak, a kérdés csak az, mit. Lássuk, miért érdemes gyurmázni!
Minden újdonság
A világ számára a gyermek egy tiszta lap, ellenben a gyermek számára a világ egy színes tintapacákkal, érdekes vonalakkal, izgalmas textúrákkal teli, hatalmas festmény. A vizes és száraz homokban, avarban való túrás során taktikus érzékeiket fejlesztik: megtapasztalják, milyen textúrája van az őket körülvevő világ egyes részeinek. Összehasonlítják őket, elemzik és véleményezik mindazt, amit tapasztalnak, ezt pedig igen ügyesen elraktározzák későbbre. Sokszor az ízlelőbimbóikat is segítségül hívják a felfedezésben, egy-egy dolog ugyanis olyan érdekes textúrával bír, hogy szükségét érzik további információk begyűjtésének is, megkóstolják, mert minél többet akarnak tudni a felfedezett dologról. Ez a kíváncsi világszemlélet, ha óvjuk és hagyjuk kibontakozni, egész életében elkíséri a gyermeket, aki számára a kíváncsiság képessége hatalmas előny lesz majd a tanulás során.
Hogyan függ össze a kíváncsiság és a tanulás?
Amikor valami érdekes és új, még felnőttként is szívesebben vetjük bele magunkat a megtanulásába. A gyermekekben szerencsére ez még hatványozottabban él, így ahhoz, hogy megtanítsunk nekik valami újat, elegendő azt érdekessé tennünk. Lehet különleges a látványa, érdekes a tapintása vagy kellemes illata, és azonnal felkelti a gyermekek kíváncsiságát. Érdemes tehát összekötni a játékot és a tanulást, mert így könnyedén és stresszmentesen sajátíthat el tudást a gyerkőc, miközben számos más területét is fejleszti.
Hogy jön a képbe a gyurma?
A gyurmázás az egyik legkiválóbb módja a gyermekek fejlesztésének. Érdekes textúrája, élénk színei felkeltik a kíváncsiságot és megmozgatják a fantáziát, felhasználhatósága pedig rengeteg teret ad a kreatív ötleteknek. Mindeközben a gyermek finommotorikus készségei is fejlődnek, miközben ő nem csinál mást, csupán igyekszik kivetíteni, megalkotni a fizikai valóját mindannak, ami a képzeletében játszódik.
Tanuljunk gyurmázva!
A gyurma bárhogyan formázható: kilapíthatod, megnyújthatod, feldarabolhatod, csinálhatsz belőle geometriai formákat térben és síkban. Ezen adottságai miatt kiváló az alapvető iskolai tanulmányok elsajátításához, legyen szó matematikáról, környezetismeretről, vagy akár magyar nyelvtanról. A Szóvarázs, valamint az Írj és tépj!termékcsalád ezt a sokrétűségét aknázza ki a gyurmának. A kreatív termék segítségével a gyerkőc már azelőtt elkezdheti a betűk és számok megismerését, hogy az iskolapadba kerülne. A laminált lapok alatt kirajzolódó betű vagy szám formáját kell megalkotnia gyurmából: hogy ezt síkban, rátapogatva, vagy térben oldja meg, az már a képzeletére és a kézügyességére van bízva. Amikor pedig már konkrétan írásra, vagy olvasásra kerül a sor, nem ismeretlen formák, hanem régi barátként üdvözölhető betűk várják, amiket felismer a gyurmázós játékból.
A gyurmákat nyugodtan elővehetjük az iskolás időszak alatt is, hiszen feldarabolva segíthetnek az összeadás, kivonás, a szorzás és az osztás megtanulásában, valamint a kapott házi feladatok megoldásában egyaránt. Remek segítséget nyújtanak továbbá akkor is, amikor verset, mesét vagy mondókát kell megtanulni, hiszen egyszerűen megalkothatjuk gyurmából a történetet, így pedig a megjegyzendő szavak is könnyebben memorizálódnak majd – mindeközben pedig értékes, tartalmas, hasznos és kellemes időt töltöttünk el gyermekünkkel játszva.
Próbáljátok ki otthon ti is a gyurmával tanulást! Milyen izgalmas dolgokba tudjátok még bevonni ezt a sokszínű anyagot? Kísérletezzetek bátran együtt!
©Írta: Nagy Tímea • 2021. márc. 11.